Spread the love

חיפוש עבודה חדש מרגש ומרתיע כאחד. מצד אחד, ייתכן שאתה מדמיין איך תיראה ההזדמנות הבאה שלך וחולם על פרישה מהתפקיד הנוכחי שלך. מצד שני, אתה עלול להיות מוצף עם כל המשימות הקשורות לציד עבודה, ולדאוג אם – או מתי – אתה באמת תזכה להופעה הבאה שלך.

אנו יודעים ממחקרים שפירוק יעדים גדולים, כמו מציאת עבודה חדשה, למשימות קטנות וקונקרטיות עוזר מכיוון שאנו מסוגלים לראות התקדמות. סביר להניח שלא תבטיח את התפקיד הבא שלך ביום אחד, אבל אתה יכול לנקוט צעדים לקראת המטרה הסופית שלך – למשל, על ידי שליחת קורות החיים שלך לשני מגייסים או ביצוע שלוש שיחות רשת.

מציאת עבודה היא נושא שיש ל-HBR מאות מאמרים עליו, אז ערכתי את הארכיון שלנו כדי להציג את העצות הטובות ביותר שלנו כדי לעזור לאתגר להרגיש קצת יותר ניהולי.

הגשת מועמדות למשרות
לנקות אבק מהקורות חיים. קודם כל. אם קורות החיים שלך מיושנים מאז שחיפשת לאחרונה עבודה, זה הזמן לנקות אותם. החדשות הטובות הן שלמרות שהרבה השתנה בשוק העבודה בשנים האחרונות (שלום, התפטרות גדולה), מה שהופך את קורות החיים לבולט ממש לא השתנה.
תחשוב על זה כעל מסמך שיווקי שאתה מכין בקפידה כדי לשכנע את הקורא – בין אם הוא מגייס, נציג משאבי אנוש או מנהל גיוס עובדים – שיש לך את מה שהם צריכים. אתה רוצה ליצור גרסה בסיסית עם כל האלמנטים הנכונים שאותם תתאים עבור המשרה הספציפית שאליה אתה מגיש מועמדות.

פתח חזק עם סיכום המומחיות שלך. זהו הקרס הנרטיבי שמושך את הקורא פנימה וצריך להיות באורך של כמה משפטים או נקודות תבליט. שקול לכלול סעיף הישגים לאחר הפתיחה כדי לקשר את הניסיון שלך לדרישות התפקיד הספציפיות. אתה לא רוצה לבזבז מקום מראש על ניסיון עבודה לא רלוונטי. כאשר אתה מפרט את הניסיון שלך, תן דוגמאות קונקרטיות למומחיות שלך, כמת את ההישגים שלך עם מספרים בכל עת שאתה יכול. הסופרת קריסטי דפול נותנת דוגמה זו לתיאור מרשים:

"בתפקידי בעבר, הגדלתי את ההכנסות השנתיות מ-5 מיליון דולר ל-6 מיליון דולר, רווח של 20%, תוך הובלת צוות עולמי של שישה עובדים הפרוס על פני ארבעה אזורי זמן".

חשבו על קורות החיים שלכם כעל סיפור שאתם מספרים לקורא, לא רק על ההישגים שלכם אלא על ההקשר שבו השגת אותם. המטרה היא לעזור למעסיקים פוטנציאליים לראות מה אתה יכול לעשות עבורם על סמך מה שהצלחת לעשות בעבר.

אל תדאג יותר מדי על פערים בעבודה שלך, קדנציות קצרות במספר עבודות או עזיבות לא מתוכננות. כן, הם עשויים להפעיל פעמוני אזעקה עבור חלק מהמנהלים המגייסים, אבל כפי שכותבת המאמנת המנהלת פטרישיה קארל, אין דבר כזה רזומה מושלם, במיוחד בהתחשב בשנים האחרונות של חוסר ודאות ואובדן מקומות עבודה. לעתים קרובות אתה יכול להתייחס לנושאים אלה במכתב כיסוי או במהלך ראיון.

וכמובן, אל תשכח את פרופיל הלינקדאין שלך! זה לא אמור להיות עבודת גזירה והדבקה של קורות החיים שלך – אחרי הכל, הם מדיומים שונים. אתם כן רוצים עמוד בלינקדאין שמספר סיפור מגובש ותמציתי שמתחבר לקהל אליו אתם רוצים להגיע הכי הרבה (ככל הנראה גיוס מנהלים בתחום היעד שלכם). היה סלקטיבי לגבי מה שאתה כולל שם; זה לא צריך לרשום כל תפקיד שהיה לך אי פעם.

כתוב את מכתבי הכיסוי שלך. הלוואי שיכולתי להגיד לך שהמכתב המקדים מת, אבל זה לא. גם אם רק אחד מכל שניים מהם יקרא, עדיין יש סיכוי של 50% שהכללה של אחד מהם יכול לעזור לך. אז מה אתה אומר בדיוק?
לפני שתתחיל לכתוב, גלה עוד על החברה ועל המשרה הספציפית שאתה רוצה. כמו קורות החיים, אתה רוצה התחלה חזקה. שורת פתיחה ברורה ותמציתית תמשוך את תשומת ליבו של הקורא. מנהלי גיוס מחפשים אנשים שיוכלו לעזור להם לפתור בעיות, אז הראו שאתם יודעים מה החברה עושה וכמה מהאתגרים העומדים בפניה. לאחר מכן הסבר כיצד הניסיון שלך צייד אותך לענות על צרכים אלה. אם הבקשה המקוונת לא מאפשרת לך להגיש מכתב מקדים, השתמש בפורמט שקיבלת כדי להדגים את יכולתך לבצע את העבודה ואת ההתלהבות שלך מהתפקיד – בכל מקרה זו המטרה הסופית של מכתב מקדים.

דלג על "למי זה עשוי לעניין" ונסה להפנות את המכתב שלך למישהו ספציפי בשם. בצע מחקר כדי לגלות מי הוא מנהל הגיוס. ואם יש לכם קשר אישי עם החברה או מישהו שעובד בה, ציינו זאת במשפט או שניים הראשונים.

זו עוד הזדמנות לספר סיפור. ג'נין ולי לזרוס, מחברות הספר Everyday Business Storytelling, נותנות דוגמה זו לאילו אלמנטים לכלול (בסוגריים) וכיצד לבנות את הנרטיב:

"אחד היתרונות שלי הוא היכולת להסתובב אסטרטגית תחת לחץ (הרעיון הגדול). לדוגמה, המכירות שלנו צנחו ברבעון האחרון של שנת הכספים הזו עקב איסורי נסיעה שהביאו בעקבות קוביד-19 (הסכסוך). כדי לעקוף את זה, התחלתי לחשוב מה הלקוחות שלנו (הדמויות) באמת צריכים מאיתנו במהלך

הפעם, וכיצד נוכל למקד מחדש את האסטרטגיה שלנו לשרת את השווקים המקומיים (הסביבה) עם מוצרים מתוצרת מקומית. הצוות שלי (יותר דמויות) עשה זאת על ידי ביצוע A, B ו-C. כתוצאה מכך, לא רק הצלחנו לתרום לשיפור הכלכלות המקומיות ברחבי העולם, אלא גם הגדלנו את המכירות שלנו ב-15% ברבעון הראשון של השנה הבאה ( התוצאה)."

ספר אחד או שניים מהסיפורים האלה במכתב המקדים שלך יבדל אותך מאלה שפשוט מחזירים כדורים מהרזומה שלהם. אם אין לך מקום ליותר מאחד (מומלץ לשמור את המכתב שלך מתחת לדף אחד), תוכל לשתף אחרים בראיון שלך.

הראיון שלך
אחת העצות האהובות עלי בראיונות עבודה מגיעה מיועץ הקריירה והסופר, ג'ון ליס, שאומר: אל תהיה עצמך. במקום זאת, הוא מציע, תחשוב על ראיון כך: "זהו הופעה מאולתרת מאומנת שבה אתה מנסה להציג את הגרסה הטובה ביותר שלך." להלן מספר טיפים לראיון שכדאי לזכור.

היו מוכנים לראיון מרחוק. בימים אלה, ייתכן שלעולם לא תיפגש עם הבוס והקולגות הפוטנציאליים שלך באופן אישי. אם אתה עורך ראיון וידאו, תרצה לנקוט בצעדים נוספים כדי להכיר את הטכנולוגיה (אינך רוצה ששום תקלה ישקף אותך בצורה גרועה) ולהגדיר רקע בעל מראה מקצועי. מכיוון שלא תקבלו כל כך הרבה משוב לא מילולי במהלך השיחה, התמקדו בהעברת חום וביסוס קשר רגשי.
למומחית התקשורת Carmine Gallo יש כמה עצות נהדרות כיצד לעשות זאת. הוא מציע להשתמש ברקע שלך כדי להראות למגייס מי אתה כאדם (לדוגמה, ערימת ספרים שקראת על המדפים שלך). והוא ממליץ לדבר לאט ולהשתמש בהטיה כדי להדגיש את עיקרייך. זכור: הקול שלך חשוב יותר בווידאו מאשר באופן אישי.

הכנה, הכנה, הכנה. בין אם אתה עורך את הראיון באופן אישי או וירטואלי, זה קריטי שתתכונן. זה ידוע שאתה צריך להכין שיעורי בית, אבל מעטים האנשים שעושים מספיק. גלה כמה שיותר על החברה – איך היא מאורגנת, הביצועים שלה, התרבות שלה. חקור את התעשייה, היכרות עם כל מגמה ואתגרים. וכן, בצע חיפוש רקע על המראיינים. כמובן, קרא שוב את תיאור התפקיד כמה פעמים לפני שאתה נכנס, כדי שתוכל להוכיח שיש לך את מה שצריך כדי למלא את התפקיד.
החליטו אילו שלושה או ארבעה מסרים אתם רוצים להעביר למראיין. אלה אמורים ליצור את הקשר בין מה שהשגת לבין מה שצריך בתפקיד. בעת יצירת המסרים הללו, זכור את שלוש השאלות שלדברי פרופסור ארט מרקמן עולות בראשם של כל המנהלים והמראיינים המגייסים:

איך זה יהיה לעבוד איתך?
אתה יכול ללמוד?
האם אתה לוקח יוזמה?
מראיינים רבים לא ישאלו את השאלות הללו על הסף, אבל טוב יותר תשכנע אותם שאתה מתאים לתפקיד אם תעביר את התשובות באמצעות התגובות שלך ושפת הגוף, על ידי יצירת קשר, דיבור על מה שלמדת דרך אתגרים ומכשולים, והפגנת יכולתך לשאול שאלות טובות.

תרגל את שאלות הראיון. ישנן שתי שאלות שכמעט כל מרואיין שונא אך עולות באופן עקבי: "ספר לי על עצמך" ו"מהי החולשה הגדולה ביותר שלך?" הנה איך לענות על שניהם:
"ובכן, ספר לי על עצמך."

אל תחדש את קורות החיים או המכתב המקדים שלך. במקום זאת, ספרו סיפור עליכם ועל הקריירה שלכם שתואם למה שהחברה מייצגת ולמה שהם מחפשים בתפקיד. אם תיאור התפקיד אומר שהם צריכים מישהו עם "רוח יזמית", התגובה שלך יכולה להסביר כיצד אחד מסימני ההיכר של הקריירה שלך עד כה היה הנכונות שלך לקחת יוזמה. אני אוהב איך עמיתי כריסטין ליו מתמודדת עם האתגר של להמציא תשובה לשאלה הזו בסרטון זה של קריסטין נגד עבודה.

 

"מהי החולשה הכי גדולה שלך?"

אפילו יועצי קריירה שונאים את השאלה הזו. במקום לנסות להמציא משהו שנשמע כמו חולשה אבל הוא בעצם כוח, פשוט תהיו כנים. בחר משהו שאתה באמת יכול להשתפר בו והסביר את הצעדים שנקטת עד כה כדי לשפר וכיצד תמשיך. כפי שמסביר מנהל משאבי אנוש דיוויד גאלוריזי, "אני לא באמת מחפש לגלות אם כישורי הארגון שלהם יכולים לשפר, או שהם נאבקים בהצגה לקבוצות גדולות או אפילו בהובלת צוותים גדולים. אני מנסה לברר אם יש להם מודעות עצמית; האם הם מסוגלים להיות ביקורתיים; והכי חשוב, האם הם מסוגלים לומר את האמת – כשזה קשה".

שימו לב לדגלים אדומים. אל תתרכז כל כך בהשגת הראיון עד שתאבד את העובדה שאתה צריך להעריך גם את החברה. האם מקום העבודה הזה מתאים לך?
באופן ספציפי, שקול אם הבוס הפוטנציאלי שלך הוא מישהו שאתה יכול לדמיין לשתף איתו פעולה. שימו לב איך המנהל מתייחס אליכם לאורך תהליך הראיון. האם קיבלת

הרגשה טובה מהאדם? האם הם מישהו שאתה יכול לדמיין ללכת אליו עם בעיות? סמוך על האינסטינקטים שלך.

שקול גם מהי תרבות החברה. לא תמיד קל לשער את זה בראיון בן שעה, אבל אתה יכול לחפור למידע נוסף. קריסטי דה פול מציעה לך להימנע משאלת כללית כמו "איך היית מתאר את התרבות שלך?" ונסה להעלות שאלות נוקבות יותר, כגון:

כשמישהו מפיל את הכדור על פרויקט, איך הצוות שלך מטפל בזה?
אילו מאמצים ספציפיים נעשו כדי ליצור תרבות מכילה לעובדים שאינם מיוצגים?
כאשר יש קונפליקט בין תפקודיים, איך אנשים פותרים אותו?
איך החברה מבטיחה שיש תחושה של קהילה גם כשאנשים עובדים מרחוק?
בהמשך ל
תגיד תודה. כתוב מייל או פתק למראיינים שלך. יש הטוענים שפתק בכתב יד הוא יותר משמעותי ובלתי נשכח, אבל זכור שייקח זמן רב יותר להגיע אליהם, מה שעשוי לפגוע בך אם הם מקבלים החלטה במהירות. שמור את זה קצר וקולע, והזכיר דבר אחד ספציפי שלמדת על הארגון שלהם במהלך הראיון. אם אתה חושש שהשבתת שאלה (או שתיים!), תוכל להשתמש בהזדמנות זו כדי להפגין מודעות עצמית. אתה לא צריך להתנצל, אבל אתה עלול להבהיר תשובה מבלבלת שנתת לשאלה חשובה. והביעו את המשך התעניינותכם בסוף ההערה. הנה דוגמה מועילה מפרופסור ארט מרקמן:
מנהל יקר],

תודה רבה על הזמן שהקדשת אתמול ועל שנתת לי את ההזדמנות לחלוק את העניין והכישורים שלי עבור [תפקיד]. נהניתי במיוחד ללמוד כיצד לחברה שלך יש תוכנית הכשרה לעובדים חדשים שנותנת להם סקירה של יחידות ומסלולי קריירה שונים.

אני מצפה לשמוע ממך.

תבדוק בצורה נבונה. מה אתה צריך לעשות אם אתה לא שומע בחזרה במסגרת הזמן שהם נתנו לך? ראשית, אל תיבהל. החלטות אלו עלולות להתעכב ממגוון סיבות, שרבות מהן אינן קשורות אליכם. חכו עוד שבוע אחד, ואם זה עדיין שקט ברדיו, המשך במייל קצר המביע את התרגשותכם מהתפקיד. הנה עוד דוגמה מועילה מאת ארט מרקמן:
מנהל יקר],

רציתי לעקוב אחר הראיון שלי בתאריך [תאריך] עבור [תפקיד]. תהיתי אם יש לך חדשות לחלוק על התפקיד. נהניתי מהדיון שלנו ולהכיר יותר על [חברה]. מבין החברות שעסקתי בהן במהלך חיפוש העבודה שלי, התרשמתי במיוחד מהמחויבות שלך להכשרה ופיתוח. הרגשתי שצורת הצמיחה הזו מתאימה למטרות הקריירה שלי.

אנא הודע לי אם יש מידע נוסף שאני יכול לספק. אני נרגש מההזדמנות לעבוד איתך ב-[חברה].

בזמן שאתה מחכה, התמקד בעשיית דברים חיוביים כגון בילוי עם חברים ועמיתים. שוחח איתם על איך לייצר לידים למשרות אחרות. אחרי הכל, ישנן עשרות סיבות שרירותיות לכך שהמשרה לא תוצע לך – הארגון יכול לשנות כיוון או להפעיל הקפאת עובדים – אז שמור על אפשרויות פתוחות.

ניהול הרגשות שלך במהלך החיפוש
זכור שחיפוש עבודה הוא לעתים קרובות תהליך רגשי, עם הרבה עליות ומורדות. יהיו ימים שתקבלו חדשות מעודדות – ראיון שני, נניח, או תגובה חיובית ממנהל גיוס עובדים. אבל יהיו גם ימים, או שבועות, שבהם לא תשמע מאף אחד, או שתקבל סירוב על העבודה ההיא שהיית בטוח שהיא שלך. גם לפרופסור ארט מרקמן יש כאן הדרכה חכמה: התמקדו פחות בתוצאה ויותר בתהליך.

זה לא אומר שלא צריך לזכור מטרה, אלא לנסות להתרכז בפעילויות הספציפיות. בדוק אם יש משרות פנויות והגש מועמדות למשרות שמתאימות לניסיון שלך. השתתף באירועי נטוורקינג אישיים או וירטואליים כדי להכיר מעסיקים פוטנציאליים. שוחח עם חברים ועמיתים כדי לברר על הפתיחות הקרובות. קח שיעורים כדי לשפר את הכישורים שלך. פעולה זו תקווה להקל על התסכול שלך כשאתה מתקדם לעבר המטרה הסופית שלך. ודא שיש לך מישהו שאתה יכול לדבר איתו – חבר, מאמן קריירה, מטפל – שיעזור לך למיין את הרגשות שיופיעו בהכרח.